1 strona biuletynu 2/2022

Szanowni Państwo

Rozpoczynamy nowy rozdział w „życiu” naszego Biuletynu. Podczas ostatnich kilku miesięcy doradcy metodyczni z naszego Centrum Doskonalenia Nauczycieli obserwowali cały szereg lekcji otwartych, prowadzonych przez nauczycieli, w ramach realizowania wymagań na stopnie awansu zawodowego.

Stąd też artykuł wstępny o lekcji otwartej. Jak się do niej przygotować i jak przeprowadzić. Zaprezentowane scenariusze zostały ułożone w grupy przedmiotowe: języków obcych, humanistyczne, przyrodnicze oraz artystyczne. Każdy scenariusz rozpoczyna się wstępem autora, gdzie można znaleźć cenne wskazówki dotyczące przeprowadzenia zaproponowanej lekcji.

Ponadto pozostaliśmy przy dwóch stałych działach tematycznych Biuletynu jakimi są Dobre praktyki oraz Co warto przeczytać?  W pierwszym z nich znajdziecie dwie propozycje metodyczne z zakresu metodyki języka angielskiego. Pierwsza o sposobie uczenia słówek przy pomocy darmowego narzędzia internetowego „instaling”. Druga, aktywizująca uczniów do czytania anglojęzycznych tekstów w czasopiśmie elektronicznym „English Matters”. W Dobrych praktych po raz kolejny mamy głos dotyczący motywowania uczniów. Prócz niezmiennej teorii, jest kilka propozycji praktycznych, między innymi Strategia Walta Disneya. Autorka szczegółowo opisuje zaaranżowanie i przeprowadzenie ćwiczeń, gdzie uczniowie wcielają się w role: Marzyciela, Realisty i Krytyka.

Tradycyjnie Biuletyn zamykamy propozycją literacką. Coś pomiędzy praktycznym poradnikiem a jednocześnie wciągającą opowieścią o miłości do szkoły.  To książka o blaskach i cieniach zawodu nauczyciela. Zdania recenzentów są podzielone i może dlatego warto do niej zajrzeć, podczas zbliżającego się okresu wakacyjnego.

Katarzyna Kwaśnik