Biuletyn 2023 nr 2

Kliknij, aby pobrać

W anturażu podobnym do ubiegłorocznego oddajemy w Państwa ręce kolejny Biuletyn „Wiadomości-Opinie-Materiały”. Jest to zestaw scenariuszy lekcji otwartych realizowanych przez nauczycieli w ramach awansu zawodowego. Scenariusze są dostępne na stronie www.cdn.pila.pl w zakładce „Publikacje”, a powiązane są z artykułami metodycznymi zaprezentowanymi w Biuletynie.

W tegorocznym otwarciu mamy edukację wczesnoszkolną, język angielski, geografię, matematykę religię i psychologię.

Zakres tematyczny jest mocno zróżnicowany. Matematyka od malucha do maturzysty, innowacja językowa, wycieczka po Europie, jakżeż aktualna tematyka przygotowująca uczniów do świadomego przyjęcia sakramentu I Komunii. Jest i terapeutyczna Jenga jak narzędzie do przełamania „pierwszych lodów” w kontakcie uczeń-psycholog.

Ciekawym tematem, jakże na czasie, jest sztuczna inteligencja wraz z pytaniem czy zaimplementować ją do procesu edukacji, czy zostawić i zostać w tyle za uczniami i udawać, że problemu nie ma. A może postawić na szkołę przyszłości – nowoczesną i otwartą na ucznia.

Kompetencja profesjonalna, wszystko o niej, wielopoziomowo i wieloaspektowo w kontekście zawodu nauczyciela „… to ruchomy cel czy horyzont, ku któremu profesjonalista zmierza przez całe swoje życie zawodowe, lecz którego nie jest w stanie osiągnąć”1. Definicja oddaje sens całego wywodu autorki i to w kontekście nauczania-uczenia się języka angielskiego.

Oczywiście Biuletyn zamyka propozycja z półki książek obrazkowych. Tym razem jest o uczuciach, w słowach Jo Witek2, z ilustracjami Christine Rousseey.3

Tradycyjnie, całemu numerowi towarzyszą prace fotograficzne naszej koleżanki, Emilii Jaworskiej – Weyders. Są majestatyczne żurawie, kwieciste wiosenne łąki, rzepakowe pola. Jest i ławeczka, ku wyciszeniu, kontemplacji i refleksji.