Biuletyn 4/2023

Kliknij, aby pobrać

Wielce szanowni Państwo

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, zatem czas na ostatni czwarty numer Biuletynu „Wiadomości – Opinie – Materiały”. Czy będą podsumowania? Otóż nie, rok szkolny jest w toku i dużo się dzieje. Konferencje, jakżeż udane, pełne pozytywnej energii i kreatywnych przemyśleń. Niezmiernie się cieszymy Państwa obecnością, podjęciem chęci dyskutowania o edukacji, przed którą jest wiele wyzwań. Dobrze, że myślimy podobnie, szukając najkorzystniejszych dróg wyjścia z zagubienia edukacyjnego. Wyzwań jest dużo, pamiętajmy wśród nich o dobrostanie ucznia, jak Mu pomóc w przygotowaniu do dorosłego życia pełnego pułapek i samotności.

Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania? Wydaje się to niemożliwe. Co zatem możemy? Dotknąć kilku ważkich wątków, a to dobry początek.

Zatem…

W bieżącym numerze mamy bardzo ważny i potrzebny głos w zagadnieniu katechezy sakramentalnej, wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze szczególnym odniesieniem do osób niepełnosprawnych.

Znajdziecie także definicyjne, wieloaspektowe spojrzenie na pojęcie „Rodziny”, które w zestawieniu ze swoim  „tu i teraz” daje asumpt do wielu refleksyjnych przemyśleń.

Jest też miejsce dla dobrych praktyk, popartych dokumentacją działania. To prowadzony wolontariat w Zespole Szkół w Łobżenicy oraz miodowa innowacja w Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile.

Oczywiście nieodłączny element grudniowego wydania to scenariusze lekcji otwartych. Tym razem z religii, historii oraz z edukacji przedszkolnej. W tym miejscu dziękuję doradczyniom metodycznym za trud obserwacji lekcji otwartych, oraz wyłuskiwanie tych najciekawszych.

„Co warto przeczytać” to stały punkt naszego Biuletynu. Tym razem gościmy p. Iwonę Bukowską z trzema propozycjami, w których jest o kobiecie, żalu i wolności.

Niezmiennie towarzyszą Nam refleksyjne, szalenie klimatyczne fotografie autorstwa Emilii Jaworskiej – Weyders.

Aby tradycji stało się zadość, składam w imieniu dyrekcji CDN w Pile i wszystkich pracowników życzenia spokoju i ciepła rodzinnej atmosfery w Święta Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku jeszcze więcej energii i kreatywności.